Dětský folklórní soubor Jamírek potěšil seniory Domova u Františka

 

Jedno z prvních jarních sobotních odpolední bylo v Domově u Františka v Újezdu u Brna věnováno folklóru. Zařízení navštívil dětský soubor Jamírek pod odborným vedením paní Vilmy Novotné, která jej před sedmi lety v městě Újezdu založila. Soubor sdružuje děti z Újezdu i blízkého okolí. Základ tvoří cimbálová muzika, ve které se angažuje 8 mladých muzikantů, dále pak tzv. „malá cimbálová muzika, kde hraje celkem 11 mladších dětí – předškolního až raného školního věku.

Od roku 2013 soubor disponuje i taneční složkou, která se v současné době může pochlubit čtrnácti mladými tanečníky.

Dětský lidový soubor Jamírek se věnuje folkloru z různých regionů – především čerpá z kultury Moravského Slovácka, Kyjovska, Uherskobrodska atd. Nejvíce se ovšem zaměřuje na oblast Brněnska, a to na krásné písničky a tanečky, které jsou v tomto regionu známé téměř každému již po několik generací.

Za dobu svého působení vystoupil Jamírek na mnoha folklorních festivalech, často na společenských akcích – např. pro důchodce, školy, rodiče, dále pak na hodech apod.

V Domově u Františka předvedli své umění nejmladší členové souboru hodinovým pásmem písní a tanců. Na samý závěr si děti společně se seniory zazpívali známou lidovou píseň.

Senioři „od Františka“ byli vystoupením nadšeni, vzpomněli si tak na své bezstarostné dětství a mládí a dostali také možnost náhledu do zájmových aktivit současných dětí. Děti naopak měly příležitost poznat, jak žijí staří lidé ve věku jejich babiček a prababiček v Domovech pro seniory.